Blog

Woda i jej zbawienny wpływ na zdrowie

Woda jest utożsamiana, z resztą słusznie, z takimi cechami jak zdrowie, witalność i oczyszczenie. Jak udowadniają kolejne badania i doniesienia naukowców takie skojarzenia są jak najbardziej uzasadnione. Woda doskonale wpływa na ciało człowieka – zarówno od wewnątrz, jak i w kontakcie zewnętrznym. Przyjrzyjmy się ile dobrego potrafi zdziałać woda dla ludzkiego organizmu.

Budulec ciała

Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie odwodnionego organizmu, skoro ciało człowieka, pod względem składu chemicznego składa się w zależności od wieku od 60 do nawet 75% z wody. Optymalny poziom nawodnienia ciała odpowiada między innymi za regulowanie temperatury ciała człowieka, ale bez niej nie byłoby możliwe sprawne krążenie krwi. Woda wspomaga rozpuszczanie produktów przemiany materii oraz za transport enzymów i hormonów. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę dostarczaną do organizmu to od 1,5 do 2 litrów, jednak trzeba pamiętać, że woda znajduje się także w spożywanych posiłkach i produktach spożywczych.

Szklanka do połowy pełna

Dietetycy podkreślają, że woda jest nie tylko napojem niezbędnym w codziennej diecie. Bo chociaż najczęściej słyszy się o piciu wody w kontekście osób odchudzających się, lekarze wskazują, że woda powinna być podawana również osobom o prawidłowej masie ciała i dzieciom, szczególnie jako zamiennik słodzonych, kolorowych napojów. Wodę powinni mieć pod ręką sportowcy podczas treningów, którzy w trakcie uprawiania aktywności fizycznej tracą jej naprawdę znaczne ilości. A skutki odwodnienia są dość szybko odczuwalne i mogą doskwierać często, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną może być właśnie niedostateczne spożycie wody. Jakie objawy powinny nas zachęcić do wypicia szklanki wody? Między innymi bóle głowy, zmęczenie, brak apetytu, a nawet bóle mięśni czy gorączka.

Pij wodę na zdrowie

Picie wody jest jednym z kilku prostych sposobów, aby poprawić stan swojego zdrowia. Wielu lekarzy i dietetyków wskazuje, że bez wody trudno byłoby mówić o sprawnym funkcjonowaniu organizmu. Co więcej, o odpowiednie nawodnienie trzeba dbać ze szczególną uwagą, ponieważ każdego dnia ciało traci znaczącą ilość wody – głównie przez pocenie i proces termoregulacji. Dlatego najlepszym pomysłem jest wdrożenie do codziennego życia kilku mechanizmów, które pomogą zauważyć w krótkim czasie pozytywne efekty odpowiedniego nawodnienia organizmu. Na przykład warto rozpocząć każdy dzień od wypicia szklanki wody, co znacząco wspomoże funkcjonowanie organów wewnętrznych, pobudzi działanie układu trawiennego i doda energii na cały dzień. Dla urozmaicenia wodę można wzbogacić o naturalne składniki, które poprawią jej aromat lub smak – w zasadzie można sięgnąć po większość owoców, ale najpopularniejsze jest dodawanie cytryny, liści mięty czy plasterków ogórka.

Daj nura

Woda ma także nieoceniony wpływ w zetknięciu z ludzkim ciałem od zewnątrz. Przede wszystkim oczyszcza wierzchnie warstwy skóry – bez wody trudno byłoby po prostu oczyścić ciało z zewnętrznych zanieczyszczeń. Ale bez niej nie można by również korzystać z wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko poprawiają kondycję skóry, ale także w znaczący sposób poprawiają samopoczucie i relaksują. W obecnych, zabieganych czasach trudno przecenić znaczenie krótkich chwil wyciszenia, które pozwalają na nowo nabrać energii, aby każdego dnia mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Co więcej, woda umożliwia bezpieczne uprawianie aktywności fizycznej osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą sobie pozwolić na tradycyjne sporty, takie jak uwielbiane przez Polaków bieganie. Już krótka aktywność w basenie pozwala poprawić ogólny stan organizmu, kształtować sylwetkę i pobudzać mięśnie bez obciążania stawów.

Wniosek jest prosty: woda powinna być obecna w życiu każdego człowieka, zarówno z zewnątrz, jako forma aktywności fizycznej i relaksu, jak i od środka, jako substancja niezbędna do sprawnego działania całego organizmu.