Blog

Hydroterapia, termoterapia – kiedy i dla kogo?

Kiedy coś nam doskwiera oczywiste jest to, że szukamy jakichkolwiek sposobów, aby poradzić sobie z doskwierającym bólem. Oprócz silnych medykamentów i leków, które według badań i tak przyjmujemy w nadmiarze istnieją inne sposoby leczenia i zapobiegania dolegliwościom chorobowym. Szereg ciekawych metod leczniczych oferuje fizjoterapia. Wśród wielu terapii można wymienić również takie, które wykorzystują różnego rodzaju bodźce pochodzące z natury, między innymi działanie wody czy temperatury.

Jeśli mowa o zabiegach, które oparte są na naturalnych metodach leczenia, które wykorzystują w swoim działaniu energię naturalnie występującą w środowisku człowieka, to można je ogólnie zaklasyfikować jako część fizjoterapii. Jest to dyscyplina z zakresu nauk medycznych, która jest nierozerwalnie związana z rehabilitacją zdrowotną. Jedną z kategorii fizjoterapii jest fizykoterapia, która w metodach leczenia łączy osiągnięcia takich dziedzin jak medycyna, fizyka czy technika. W fizykoterapii wykorzystuje się szeroki zakres bodźców pochodzących z natury lub emitowanych przez specjalistyczne urządzenia, które naśladują takie bodźce.

Wśród różnego rodzaju terapii, proponowanych przez fizykoterapię można wymienić takie, które wykorzystują do oddziaływania na ludzki organizm między innymi prąd, pole elektromagnetyczne, dźwięki, wodę, powietrze, temperaturę lub energię słoneczną. Tym samym pacjenci mogą korzystać na przykład z zabiegów elektroterapii, które zwykle zalecane są osobom cierpiącym między innymi na schorzenia układu ruchu lub o podłożu neurologicznym. Magnetoterapia natomiast wykorzystuje pola magnetyczne oraz fale radiowe o skrajnie niskiej częstotliwości. Można też spotkać się z zabiegami laseroterapii, które są powszechnie stosowane jako alternatywa do inwazyjnych zabiegów chirurgicznych czy aerozoloterapia, która jako jedną z podstawowych metod leczniczych wykorzystuje inhalacje.

Balneo i hydroterapia

Jednak do tych najbardziej popularnych i stosunkowo przyjemnych dla pacjentów zabiegów zalicza się te oparte na wykorzystaniu wody czy temperatury. Pierwsze można podzielić na balneoterapię i hydroterapię. Balneoterapia czerpie nie tyle z samej wody, ale z jej leczniczych właściwości, a zatem zabiegi w tego typu terapii to często kąpiele w basenach z wodami mineralnymi, kwasowęglowymi, siarczkowymi i pochodzącymi ze źródeł solankowych. Pozytywny wpływ tego typu zabiegów przejawia się odmiennie, w zależności od konkretnych właściwości danej wody, ale na pewno można się spodziewać takich efektów jak podniesienie odporności organizmu, obniżanie wysokiego ciśnienia, regeneracja naskórka czy nerwobóle. Hydroterapia z kolei bazuje bardziej na odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu wody, przez co często polecana jest jako środek wspomagający leczenie konwencjonalne w przypadku osób, które skarżą się na choroby układu krążenia, serca, dolegliwości związane z układem ruchu, różnego rodzaju urazy czy problemy z zasypianiem.

Zabieg termoterapii

Równie przyjemne dla większości pacjentów wydają się zabiegi termoterapii, czyli takie, które do leczenia wykorzystują energię termiczną, czyli po prostu temperaturę. Jeśli mamy do czynienia z dostarczeniem do organizmu ciepłej energii termicznej to jest to ciepłolecznictwo, natomiast jeśli zabieg opiera się na chłodzeniu organizmu, czyli zastosowaniu niskiej temperatury, wtedy mowa o zimnolecznictwie. Często jest ono jednoznacznie kojarzone z krioterapią, czyli takiej terapii, w której ciało poddawane jest działaniu temperatury poniżej 0 oC, ale równie dobrze można się spotkać z mrożonymi okładami czy kąpielach w wodzie o temperaturze od 36 do 0 oC.

Sauna a ciepłolecznictwo

Do ciepłolecznictwa można zaliczyć także wizyty w saunie czy łaźniach. Aby skorzystać z leczniczego działania wysokiej temperatury można zdecydować się między innymi na saunę fińską lub parową na przemian z chłodnym prysznicem czy zabieg w saunie IR, która wykorzystuje działanie promieniowania podczerwonego (jest to tak zwana infraterapia).

Termoterapia, chociaż opiera się na działaniu skrajnie odmiennych zakresów temperatury, przynosi podobne efekty, wśród których można wymienić między innymi zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie mięśni i leczenie stanów zapalnych. Zabiegi fizykoterapii są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form leczenia i warto spróbować takich nie zawsze konwencjonalnych form kuracji, tym bardziej, że w większości są one również przyjemne dla pacjentów.