Blog

Domowa sauna – dla każdego?

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – każdy to wie, dlatego nie dziwi ogrom trudu, jaki większość z nas wkłada w odpowiednie urządzenie wnętrz oraz dbanie o swoje cztery kąty. Nie powinno być także zaskoczeniem to, że coraz częściej w polskich domach można się spotkać z prywatnymi saunami czy łaźniami. Tu rodzi się jednak pytanie: czy jest to rozwiązanie dobre dla każdego? Co trzeba wiedzieć, zanim podejmie się taką decyzję?

Odpowiednia przestrzeń

Podstawowym warunkiem jest to, czy w domu w ogóle jest miejsce, które można by zaadaptować jako przestrzeń do montażu sauny lub łaźni. W tej kwestii dużo większą swobodę wyboru będą mieli ci, którzy są dopiero na etapie projektowym swojego domu. Wtedy można pokusić się o zbudowanie kompleksowego pomieszczenia z sauną i na przykład kabiną prysznicową, która ułatwi prawidłowe korzystanie z takich zabiegów. Dobrym pomysłem może być też montaż sauny w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki.

Wybierając pomieszczenie lub miejsce, w którym planujemy zamontować prywatną saunę należy jednak pamiętać o kilku niezbędnych parametrach. Po pierwsze jest to odpowiedni metraż – bywa tak, że w domu znajduje się niezagospodarowane pomieszczenie, ale zanim podejmiemy decyzję o budowie łaźni w tym miejscu warto zastanowić się czy wolna przestrzeń wystarczy do komfortowego korzystania z sauny. Nie sztuką jest zamontować nawet najmniejszą łaźnię w domu, ale zbyt ciasne pomieszczenie może być po prostu niewygodne. W efekcie czego zamiast relaksować się będziemy odliczać minuty do zakończenia seansu.

Odpowiednie miejsce na saunę musi też spełniać określone wymogi budowlane – pamiętając, że do działania sauny jest niezbędna woda i ciepłe powietrze jasne jest to, że bez doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej nie uda się zrealizować projektu domowej sauny. Bardzo istotny jest także sprawny i wydajny system wentylacji, który będzie odprowadzał wilgotne, gorące powietrze. Niedopatrzenia w tych kwestiach w najlepszym wypadku mogą się skończyć zawilgoceniem pomieszczenia, a w najgorszym nawet spowodować pożar. Oczywiście nie może też zabraknąć odpowiednich przewodów elektrycznych, do obsługi sauny.

Rodzaj sauny lub łaźni

Kiedy już ustalimy czy powierzchnia domu pozwala nam na montaż sauny czas zastanowić się nad bardziej przyjemnymi detalami. Na przykład czy zależy nam wyłącznie na pomieszczeniu z sauną, a może chcemy osiągnąć efekt prywatnego, domowego SPA. Warto wiedzieć, że po seansie w saunie niezbędny jest etap chłodzenia organizmu. Jeśli więc chcemy stworzyć małą strefę wellness w zaciszu własnego domu dobrym pomysłem byłoby umieszczenie w niej obok sauny lub łaźni wygodnej wanny lub przestronnej kabiny prysznicowej, w której będzie można schłodzić organizm. Uzupełnieniem takiego pomieszczenia będzie przestrzeń przeznaczona do regeneracji i odpoczynku po zabiegu, czyli na przykład wygodne leżaki.

Nie bez znaczenia jest także sam rodzaj sauny albo łaźni. Do wyboru są między innymi:

  • sauny fińskie,
  • sauny IR,
  • sauny solne.

Jeśli zdecydujemy się na łaźnie pozostaje wybór, na przykład:

  • łaźnie parowe,
  • łaźnie błotne.

Przed wyborem konkretnego rodzaju sauny warto wybrać się do różnych rodzajów saun i łaźni i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Ogólnie rzecz ujmując, budowa sauny w domu nie jest tak wymagająca, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wystarczy wolna przestrzeń przystosowana do zagospodarowania i odpowiedni wykonawca, który zaprojektuje, doradzi i zrealizuje saunę zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Później nie pozostaje już nic innego, jak tylko oddać się relaksowi i odprężyć w swoim małym, przydomowym SPA.