Korzystanie z sauny jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem – i słusznie, bo zwyczaj ten, znany już w czasach starożytnych, jest nie tylko niezwykle przyjemną procedurą, ale przede wszystkim ma doskonały wpływ na zdrowie każdego człowieka. Przebywanie w saunie jest często rodzajem zabiegu odprężającego, który ma wyciszyć i przynieść ulgę zmęczonemu człowiekowi. Ale jak tu się zrelaksować, kiedy obok nas odbywają się głośne dyskusje lub inne zachowania, które uniemożliwiają nam oddanie się beztroskiemu odpoczynkowi? Warto znać podstawowe zasady uznawane za dobry obyczaj podczas przebywania w saunie.
Przede wszystkim trzeba odpowiednio przygotować się do seansu w saunie. Należy zacząć od niezbędnego ekwipunku, bez którego nie tylko możemy czuć się niekomfortowo, ale możemy sprawiać problemy innym kuracjuszom. Podstawą jest ręcznik – a najlepiej dwa. Pierwszy z nich będzie służył jako „podkładka” do siedzenia w saunie, a drugi przyda się, do wycierania ciała oraz owinięcia się nim. W torbie wytrawnych bywalców powinno się też znaleźć miejsce dla takich akcesoriów, jak opaska na włosy czy specjalna czapka do sauny, która ma za zadanie chronić skórę głowy przed przegrzaniem.
Ze względów higienicznych wybierając się do sauny nie można zapomnieć o klapkach. W większych obiektach wypoczynkowych czy SPA zwykle goście otrzymują lub mogą za niewielką opłatą zakupić jednorazowe japonki. Klapki w saunie to nie tylko dbałość o higienę i zdrowie, ale też często o bezpieczeństwo przed poślizgnięciem się na mokrej podłodze.
W zależności od tego czy będziemy korzystać z sauny w towarzystwie obcych czy naszych znajomych można zaopatrzyć się w takie produkty jak olejek, który służy do polewania kamieni w saunie. Inne kosmetyki, które przydadzą się każdemu amatorowi gorącej pary to żel pod prysznic i balsam do ciała, które pomogą w pielęgnacji ciała po zabiegu oraz różnego rodzaju maseczki pielęgnacyjne, które doskonale wchłaniają się na skórze po seansie w saunie.
To tyle w kwestii materialnej, a o co jeszcze warto zadbać? Bezwzględnie do sauny udajemy się po dokładnym osuszeniu ciała, bo znajdujące się na powierzchni skóry kropelki wody mogą nas zwyczajnie poparzyć. Kobiety powinny pamiętać o dokładnym zmyciu makijażu i zdjęciu całej biżuterii – ponownie, w grę wchodzi bezpieczne i efektywne korzystanie z zalet sauny.
Przebywając w środku z innymi osobami warto mieć na uwadze po co inni zdecydowali się na wizytę w saunie – oczywiście u źródeł może stać nawet zalecenie lekarskie, jednak nawet wtedy „efektem ubocznym” jest relaksujący, odprężający wpływ gorącej pary na samopoczucie człowieka. Znikają bóle stawów, rozluźniają się mięśnie, a organizm pod wpływem wysokiej temperatury produkuje więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia. Zatem warto zachowywać się tak, aby nie zaburzyć atmosfery, która ma sprzyjać wewnętrznemu wycieszeniu.
Przed wizytą w saunie, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy nasz stan zdrowia nie stanowi przeciwwskazania ku tego rodzaju zabiegowi, najlepiej udać się do lekarza. Po stosownej konsultacji specjalista może albo uspokoić pacjenta i zalecić dokładny czas i częstotliwość wizyt w saunie lub odradzić je ze względów zdrowotnych. Pamiętajmy, że sauna ma zbawienny wpływ na stan organizmu ludzkiego, ale nie każdemu przysłuży się w równym stopniu. Dlatego przestrzegajmy ograniczeń czasowych, nie sugerujmy się tym, ile czasu w saunie spędza osoba siedząca obok nas.
Informacje w pigułce – kilka wskazówek dla początkujących:
- Odpowiednie przygotowanie – przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic i wytrzeć się do sucha. Panie powinny pamiętać o zdjęciu biżuterii i zmyciu makijażu. Warto również wypić około 1 litra wody przed wybraniem się do sauny, aby mieć, co wypocić i nie odwodnić się nadmiernie.
- Savoir vivre – przebywanie w saunie ma być zabiegiem relaksującym o czym warto pamiętać, kiedy towarzyszą nam inni ludzie.
- Czas – najlepsze efekty osiągniemy odwiedzając saunę regularnie. Jednorazowe dłuższe sesje mogą jedynie zaszkodzić zdrowiu – najlepiej ograniczyć jednorazowy pobyt w środku do 10 minut, po czym schłodzić ciało pod prysznicem i taki zabieg powtórzyć kilka razy.
- Nic na siłę – jeśli w trakcie zabiegu poczujemy się słabiej, po prostu opuśćmy saunę. Takie reakcje mogą zdarzać się zwłaszcza na początku i z czasem powinny ustępować, ale nie ma sensu forsować organizmu. Po każdym seansie w saunie zaleca się także około 30 minutowy odpoczynek.