Blog

Odpoczynek? Obowiązkowo

Polacy są zestresowani, żyjemy szybko, gonimy za pracą i obowiązkami, często zapominając o tym, że życie nie kręci się tylko wokół tego, co trzeba zrobić, ale także tego, co można zrobić. Zdecydowanie można, a wręcz powinno się znaleźć chwilę dla siebie, tak aby znaleźć chwilę dla siebie i zregenerować zmęczone ciało i wyczerpany umysł.

Stres nie jest dobry dla zdrowia

Jakkolwiek większość ludzi na pewno potwierdzi, że zdaje sobie sprawę z tego, że długotrwały wpływ stresu jest zdecydowanie niekorzystny dla zdrowia, to mało kto faktycznie podejmuje kroki, aby temu przeciwdziałać. Oczywiście najłatwiej byłoby po prostu ograniczyć czynniki stresogenne, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. Nawet jeśli ograniczymy te bodźce, na które mamy jakikolwiek wpływ, wciąż pozostaje szereg okoliczności, które dzieją się całkowicie losowo i niespodziewanie.

A wszystko to, co się nam przytrafia każdego dnia odciska piętno na stanie zdrowia. Lekarze medycyny potwierdzili niejednokrotnie w badaniach naukowych, że nie należy bagatelizować tego, jaki wpływ może mieć długotrwała ekspozycja na stres i nerwy. Zwykle nagły stres objawia się suchością w ustach, drżeniem rąk, przyspieszonym biciem serca czy wzmożonym poceniem. Tego typu odczucia zna chyba każdy – od studentów przed ważnymi egzaminami, aż po kandydatów ubiegających się o pracę na rozmowach kwalifikacyjnych. Ale w długofalowej perspektywie skutki stresu mogą być naprawdę dokuczliwe, nawet prowadzić do osłabienia odporności organizmu, rozwoju stanów depresyjnych czy zachowań agresywnych na zmianę z apatycznym nastrojem.

Wolne od zmartwień

Chociaż zdecydowana większość Polaków deklaruje, że odczuwa stały stres i zdenerwowanie stosunkowo niewielka grupa faktycznie potrafi sobie jakoś z tym problemem radzić. Najczęściej wydaje się, że sposobem na zły stan psychofizyczny może być obecność bliskich osób, na przykład podczas rodzinnych, świątecznych spotkań. Jednak okazuje się, że również takie okazje są dla wielu ludzi czynnikiem stresogennym. Równie często synonimem odpoczynku jest urlop, wakacje, wczasy… Ale tutaj również można zadać sobie pytanie kiedy ostatnio wyjazd nie przysporzył również dużej dawki zmartwień, choćby na etapie przygotowań do wyjazdu? Nie wspominając o tym, że wciąż wielu z nas zwyczajnie nie potrafi odpoczywać i nawet na rajskiej plaży, w gorącym słońcu i przyjemnej bryzie rozmyśla o tym, czy aby na pewno wyłączył żelazko, wysłał ważnego maila do klienta z pracy, i tak dalej, i tak dalej… Zatem jak jeszcze można zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie?

Czas na swoje zainteresowania

Jeśli nie w towarzystwie innych, to może w samotności? Taki rodzaj regeneracji doceniają przede wszystkim osoby, które uznawane są za introwertyków. Oznacza to, że przebywanie z innymi ludźmi sprawia im przyjemność, ale jest również olbrzymim wysiłkiem energetycznym. Ale prawda jest taka, że każdemu z nas przyda się raz na jakiś czas chwila sam na sam, tylko dla siebie. W tym czasie można pozwolić sobie na odrobinę zdrowego egoizmu i poświęcić 100% uwagi tylko dla siebie. A czy najlepszym odpoczynkiem będzie godzina z ulubioną książką czy przejażdżka rowerem – to już zależy wyłącznie od nas.

Zabiegi relaksacyjne

Nie można też zapomnieć o różnego rodzaju zabiegach relaksacyjnych i pielęgnacyjnych – w końcu jednym z głównych powodów, dla których powstały była właśnie poprawa stanu ducha człowieka. Już starożytni Rzymianie udawali się do publicznych łaźni nie tylko, aby zadbać o higienę, ale właśnie zrelaksować ciało i duszę. Dzisiaj również można udać się do publicznych saun, łaźni czy ośrodków SPA. Jednak większość z nas najbezpieczniej i najspokojniej czuje się we własnym domu. Zatem warto pomyśleć o tym, jak można sprawić, żeby przytulne cztery kąty jeszcze bardziej sprzyjały regeneracji i odpoczynkowi. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie w domu niewielkiej sauny czy łaźni i w dowolnej chwili korzystanie z dobrodziejstw tego typu zabiegów. Odpoczynek jest niezbędny, więc warto znaleźć chwilę dla siebie.